Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (2024)

Utarte powiedzenie mówi, że nie ma złej pogody na motocykl, są tylko źle ubrani motocykliści. I… dużo w tym prawdy. Większość z nas nie zakończyła jeszcze sezonu, a panująca obecnie aura, gdy mocno nie pada, w sumie nadal sprzyja jednośladowym podróżom. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by o tej porze roku móc w sposób bezpieczny i przyjemny korzystać na motocyklu z uroków złotej polskiej jesieni.

Na skróty:

Ubierz się ciepło, ale nie krępuj swoich ruchów

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (1)

Niższa temperatura otoczenia wymusza na nas zmianę sposobu ubierania się. Wykorzystywane latem rękawice, kombinezony czy buty z dużą ilością powierzchni perforowanej warto zastąpić elementami ubioru o bardziej zabudowanym kroju. Pod kombinezon zalecamy zakładać bieliznę termoaktywną, której zadaniem nie jest, jak mylnie często się sądzi, ogrzanie użytkownika, a odprowadzenie wilgoci od skóry, przez co nie wychładzamy organizmu. Na bieliznę można dopiero ubrać się warstwowo, tak by w razie przegrzania móc część odzieży zdjąć. Długie rękawice, kominy na kark i szyję czy cieplejsze skarpetki na pewno poprawią nasz komfort podróżowania w tym czasie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nadmiar odzieży nie zaczął krępować naszych ruchów. Jazda motocyklem to przede wszystkim praca ciałem. Ograniczenia ruchowe spowodowane nadmiarem odzieży mogą doprowadzić do braku pełnej kontroli nad maszyną, co naraża nas samych na niebezpieczeństwo utraty panowania nad nią. Dlatego zamiast kilku swetrów lepiej założyć pod spód np. softshell. Na motocyklu musimy mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy, więc swoboda ruchów przede wszystkim. Producenci odzieży motocyklowej prześcigają się w nowych pomysłach i nikogo nie dziwi spory już wybór ogrzewanych elektrycznie rękawiczek czy chemicznych ogrzewaczy do kombinezonu. Jeżeli jesteś prawdziwym zmarzlakiem, ta opcja na jesienne podróże będzie dla ciebie.

Jazda motocyklem w deszczu. Jak hamować? Czego nie robić? 8 porad

Daj się zauważyć

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (2)

Jesienią słońce zachodzi szybciej, a deszcz i słota nie sprzyjają spostrzegawczości innych kierowców. Szczególnie warto więc zadbać o to, by w tym okresie być widocznym dla innych. Żeby nas szybciej zauważyli inni użytkownicy ruchu trzeba postawić na jaskrawe elementy odblaskowe przyszyte lub przyklejone na nasz strój, kask lub motocykl. Tu uwaga, nieraz spotkałem się z niskiej klasy odblaskami, zwłaszcza na kamizelkach, które w rzeczywistości wcale nie odbijały światła tak, jak powinny. Sprawdźcie więc, nim zamontujecie takie elementy, czy są one zauważalne w ciemności, z odległości powiedzmy 20 m po odbiciu światła latarki. Nie dajmy się oszukać i nie montujmy bubli. Od tego zależy wasze bezpieczeństwo na drodze, nie ma na tym co oszczędzać.

I sam nie przestań widzieć…

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (3)

Równie ważnym aspektem jak widoczność nas samych dla innych jest to, abyśmy my dobrze widzieli. Należy, więc bezwzględnie o nią zadbać. Czarna, letnia szyba w kasku powinna zostać zastąpiona w 100% przezroczystym wizjerem, najlepiej oryginalnie przystosowanym do montażu pinlocka. Jeżeli twoja jasna szybka nie posiada mocowania na wkładkę ograniczającą parowanie, możesz użyć specjalnego środka w atomizerze, tzw. antifoga, który nie pozwoli parze na osadzanie się po wewnętrznej stronie wizjera.

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (4)

Wielu producentów oferuje w swoich jesiennych kolekcjach rękawiczki z wycieraczką na palcu, co też bywa w jesiennej słocie bardzo pomocne. Długa kominiarka lub komin na kark pozwolą osłonić szyję, dzięki czemu nie będzie ona zmarznięta i zesztywniała, a ty będziesz miał pełną ruchom*ość głowy więc i dobre pole widzenia.

Zadbaj o swój motocykl

Przede wszystkim sprawdź stan akumulatora. Zwłaszcza, gdy motocykl parkowany jest pod chmurką. Chłodne poranki lub zimne noce mogą przyczynić się do spadku jego sprawności. Jeżeli akumulator jest obsługowy, sprawdź i uzupełnij poziom elektrolitu, a w razie potrzeby doładuj baterię prostownikiem, najlepiej niskim prądem przez długi okres czasu.

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (5)

Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie oświetlenia w naszym motocyklu. Oczywistym jest, że należy uzupełnić braki w oświetleniu, ale również trzeba przyjrzeć się, czy wszystkie żarówki świecą z odpowiednią intensywnością. Osobiście zalecam wymianę żarówek co kilka lat, nawet jeżeli się nie przepaliły. Jako wieloletni technik serwisu wiem, że użytkownicy często bagatelizują ten problem, a żarówkę zmieniają dopiero, kiedy się przepali. Jeżeli macie białe klosze w kierunkowskazach wyciągnijcie swoje żarówki i zobaczcie ile na nich, po latach, zostało pomarańczowego barwnika. Przyjrzyjcie się żarówce od światła pozycyjnego, często jest czarna i wypalona, ale jeszcze świeci. To samo tyczy się żarówki od świateł mijania i drogowych. Oczywiście problem nie dotyczy motocykli z oświetleniem typu LED, który to system jest z zasady bezobsługowy.

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (6)

Ważne też jest, by mieć odpowiednio wyregulowane światła, tak, by nie oślepiać innych użytkowników drogi, a strumień światła padał na drogę i część pobocza, zamiast budzić śpiące w koronach drzew ptaki lub oślepiać jadących z przeciwka kierowców. Taki zabieg powinno się wykonać na stacji diagnostycznej lub w dobrym serwisie posiadającym do tego odpowiedni sprzęt. Ale jeżeli jesteśmy akurat w trasie i nie mamy dostępu do wyspecjalizowanego personelu i sprzętu możemy ową regulację wykonać sami, a za tarczę do regulacji może posłużyć nam chociażby ściana budynku.

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (7)

Jeszcze słowo o ciśnieniu w ogumieniu. Niższa temperatura otoczenia, oraz nawierzchni, mają wpływ na ciśnienie ogumienia w naszych motocyklach. Wraz ze wzrostem temperatury ciśnienie rośnie, jeżeli jest więc chłodniej, to ciśnienie spada. Należy o tym pamiętać i skontrolować je przed jesienną podróżą.

Technika czyni mistrza

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (8)

Możemy być dobrze ubrani, widoczni i mieć sprawny motocykl, ale bez zmiany techniki jazdy na niewiele zdadzą się pozostałe zabiegi. Jesień to czas, w którym na drodze panują odmienne warunki jazdy od tych, do których jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni z lata. Jesienią na drodze czeka na nas więcej niż zwykle pułapek. Niska temperatura nawierzchni to gorsza przyczepność opon, do tego możliwość miejscowych przymrozków, zwłaszcza nad przepustami drogowymi, na mostach i wiaduktach.

Uważać też trzeba na malowane na biało na jezdni elementy sygnalizacyjne, które robią się po mżawce wyjątkowo śliskie. Sprawdzajmy więc od czasu do czasu jadąc w kontrolowanych warunkach i z niską prędkością (max 30 km/h) przy pomocy hamulca tylnego, czy szklista nawierzchnia, po której właśnie się poruszamy, nie jest czasem śliska.

Odwijajmy też manetkę gazu mniej agresywnie niż do tej pory i wprowadźmy więcej płynności do naszego stylu jazdy, zachowując większy odstęp za poprzedzającym nas pojazdem. Uważajmy też na liście, których na drodze już nie brakuje, a które potrafią doprowadzić do poślizgu zwłaszcza, gdy są mokre.

Jesień jest piękna

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (9)

…i wie to każdy, kto umie korzystać z jej uroków. Czemu nie, korzystajmy więc z nich do woli, ale i bądźmy bezpieczni tak dla siebie, jak i innych użytkowników drogi. Róbmy zdjęcia wśród barw otaczającej nas w tym okresie natury i czerpmy każdy promień jesiennego słońca tak, by naładować się pozytywną energią na zbliżającą się zimę. Mając na uwadze nasze wskazówki, nie zamykajmy się w domach, nie kończmy jeszcze sezonu, bo jeszcze na to nie czas. Bądźmy bezpieczni i widoczni.

Jazda motocyklem cały rok? Niska temperatura i deszcz - jak się ich nie bać jesienią | Artykuł - Motovoyager (2024)

FAQs

Jak jeździć motorem w zimę? ›

Odpowiednia prędkość na zimowe przejażdżki to taka, która pozwala na utrzymanie kół maszyny prostopadle do jezdni. Oznacza to konieczność zwolnienia na prostej i zdecydowanego zwolnienia na zakrętach. Aby zachować maksymalną przyczepność nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą, nie hamuj ostro, nie gazuj.

Jak jezdzic motocyklem w deszcz? ›

Ostrożniej i wolniej obchodź się z rollgazem, sprzęgłem czy hamulcami. Każdy z tych układów powinien zapewniać precyzyjną dozowalność siły – jeśli działają zero-jedynkowo, być może jest to czas by przyjrzeć się swojej maszynie. Unikaj gwałtownych manewrów – hamowania, wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy.

Czy motorem można jeździć cały rok? ›

Nie ma u nas jeszcze tradycji jazdy motorem w zimie. W innych krajach jeździ się w temperaturach poniżej zera. Na przykład w Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu, północnej Francji czy Danii, motocykle są na drogach cały rok.

Jaka minimalna temperatura do jazdy motocyklem? ›

Ogólna zasada brzmi, że jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej zera, można wytoczyć motocykl z garażu. W temperaturze od -2 do -10°C lepiej odpuścić. Jeśli temperatura jest jeszcze niższa, najrozsądniej zostawić motocykl w jego zimowym leżu.

Czy powinno się Przepalac motocykl w zimę? ›

A więc odpalać i przepalać czy nie? Jedno jest pewne – przepalanie motocykla nam nie pomoże w jego dłuższym utrzymaniu w stanie nadającym się do jazdy. Jedyną ważnym elementem, o który powinniśmy zadbać zimą, jest akumulator, który regularnie ładowany pozwoli na korzystanie z niego jeszcze przez lata po gwarancji.

Czy spuszczac paliwo z motocykla na zimę? ›

Zabierzmy ją i korzystając z prostownika, utrzymujmy w stanie pełnego naładowania. Gdy warunki lub okoliczności sprawiają, że o uruchomieniu pojazdu możemy myśleć dopiero na wiosnę, najlepiej spuścić paliwo z układu zasilania (ale nie ze zbiornika!).

Czy Przykrywac mokry motocykl? ›

Nie mówiąc już o tym, że wsiadanie na mokry motocykl to żadna przyjemność… Pokrowiec na motocykl to rozwiązanie tego problemu – proste, ale bardzo skuteczne! Chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed gradem (który może nawet zarysować lakier) oraz słońcem.

Co na motor w deszcz? ›

Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem przeciwdeszczowym są tanie i w zasadzie niezawodne przeciwdeszczówki. Problem z nimi jest jeden: takie wdzianko zabezpiecza przed przedostawaniem się wody się wody oraz pary w obie strony.

Jak jeździć w deszczu? ›

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu to prędkość. Należy zdjąć nogę z gazu, jechać wolniej oraz unikać zbędnego hamowania. Droga hamowania na mokrej powierzchni wydłuża się średnio o 60%.

Jak przygotować motocykl do zimy? ›

Zimowanie motocykla — 8 kroków, które przygotują twój motocykl do długiego postoju
  1. Wyczyść i nasmaruj łańcuch motocyklowy. ...
  2. Wymień olej silnikowy i filtr oleju. ...
  3. Umyj motocykl. ...
  4. Zakonserwuj wszystkie powierzchnie motocykla. ...
  5. Zatankuj motocykl do pełna. ...
  6. Podłącz akumulator do ładowarki. ...
  7. Opony motocyklowe. ...
  8. Przykryj motocykl pokrowcem.
Nov 14, 2018

Co zrobić z motorem na zimę? ›

Zimowanie motocykla — 8 kroków, które przygotują twój motocykl do długiego postoju
  1. Wyczyść i nasmaruj łańcuch motocyklowy. ...
  2. Wymień olej silnikowy i filtr oleju. ...
  3. Umyj motocykl. ...
  4. Zakonserwuj wszystkie powierzchnie motocykla. ...
  5. Zatankuj motocykl do pełna. ...
  6. Podłącz akumulator do ładowarki. ...
  7. Opony motocyklowe. ...
  8. Przykryj motocykl pokrowcem.
Nov 14, 2018

Jak jeździć w zimę? ›

Po włączeniu pierwszego biegu, należy bardzo powoli puszczać sprzęgło, nie używając pedału gazu. Taka jazda na “półsprzęgle” pomoże nam ruszyć z miejsca. Dopiero wtedy możemy delikatnie dodać gazu. Jeśli ruszamy pod górkę, jazda na “półsprzęgle” może jednak nie poskutkować.

Gdzie trzymać motor w zimie? ›

Najlepszym miejscem zimowania motocykla będzie oczywiście przydomowy i ogrzewany garaż, który zapewni odpowiednie warunki dla naszego pojazdu oraz ochronę jego elementów (o samym bezpieczeństwie nie wspominając).

Czy trzeba tankować motocykl na zimę? ›

Już przed początkiem zimy warto więc doładować i wyjąć akumulator z motocykla, a później powtarzać ładowanie co kilka tygodni. Warto wiedzieć, że pozostawienie na kilka miesięcy rozładowanego akumulatora może negatywnie wpłynąć na jego działanie oraz pojemność.

References

Top Articles
Tien jaar na tragische dood nieuwe documentaire over Amy Winehouse: familie wil "completer beeld"
Amy Winehouse's 10 greatest songs ever, ranked
11 beste sites voor Word-labelsjablonen (2024) [GRATIS]
Aberration Surface Entrances
Genesis Parsippany
Jackerman Mothers Warmth Part 3
Craigslist Free Stuff Appleton Wisconsin
Us 25 Yard Sale Map
Hawkeye 2021 123Movies
5 Bijwerkingen van zwemmen in een zwembad met te veel chloor - Bereik uw gezondheidsdoelen met praktische hulpmiddelen voor eten en fitness, deskundige bronnen en een betrokken gemeenschap.
Www Thechristhospital Billpay
Tribune Seymour
No Credit Check Apartments In West Palm Beach Fl
Oriellys St James Mn
Helloid Worthington Login
Mid90S Common Sense Media
ATV Blue Book - Values & Used Prices
Wisconsin Women's Volleyball Team Leaked Pictures
Used Drum Kits Ebay
Hell's Kitchen Valley Center Photos Menu
Bnsf.com/Workforce Hub
Pretend Newlyweds Nikubou Maranoshin
CANNABIS ONLINE DISPENSARY Promo Code — $100 Off 2024
Grimes County Busted Newspaper
Cincinnati Adult Search
Craigslist Lewes Delaware
Garnish For Shrimp Taco Nyt
Holiday Gift Bearer In Egypt
Red Cedar Farms Goldendoodle
What Is The Lineup For Nascar Race Today
Select Truck Greensboro
Lovindabooty
When His Eyes Opened Chapter 3123
Play It Again Sports Forsyth Photos
Craigslist Sf Garage Sales
Earthy Fuel Crossword
100 Million Naira In Dollars
Forager How-to Get Archaeology Items - Dino Egg, Anchor, Fossil, Frozen Relic, Frozen Squid, Kapala, Lava Eel, and More!
Here’s how you can get a foot detox at home!
THE 10 BEST Yoga Retreats in Konstanz for September 2024
Western Gold Gateway
Dollar Tree's 1,000 store closure tells the perils of poor acquisitions
Mid America Irish Dance Voy
Energy Management and Control System Expert (f/m/d) for Battery Storage Systems | StudySmarter - Talents
VDJdb in 2019: database extension, new analysis infrastructure and a T-cell receptor motif compendium
Rage Of Harrogath Bugged
Cvs Coit And Alpha
Used Sawmill For Sale - Craigslist Near Tennessee
antelope valley for sale "lancaster ca" - craigslist
Ret Paladin Phase 2 Bis Wotlk
Morgan State University Receives $20.9 Million NIH/NIMHD Grant to Expand Groundbreaking Research on Urban Health Disparities
Philasd Zimbra
Latest Posts
Article information

Author: Prof. An Powlowski

Last Updated:

Views: 5353

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. An Powlowski

Birthday: 1992-09-29

Address: Apt. 994 8891 Orval Hill, Brittnyburgh, AZ 41023-0398

Phone: +26417467956738

Job: District Marketing Strategist

Hobby: Embroidery, Bodybuilding, Motor sports, Amateur radio, Wood carving, Whittling, Air sports

Introduction: My name is Prof. An Powlowski, I am a charming, helpful, attractive, good, graceful, thoughtful, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.